رهنمود جامع حسابرسی فرهنگ سازمانی، یکی از رهنمودهای بین ‌رشته‌ای و ارزشمند انجمن بین‌المللی حسابرسان داخلی (The IIA) است که می‌تواند برای حسابرسان داخلی بینش‌افزا باشد. هدف از تدوین این رهنمود توسط انجمن، افزایش درک و توان ارزیابی کلان-فرهنگ و خرده فرهنگ‌های موجود در سازمان بوده است. از آن روی که فرهنگ سازمانی نقش غیرقابل انکاری در موفقیت یا شکست هر سازمانی داشته، و از سویی، حسابرسان داخلی خود بخشی از آن محسوب شده و در عین تاثیرپذیری از آن، بر فرهنگ سازمانی نیز تاثیرگذار هستند، لذا ضرورت توجه و شناسایی نقاط ضعف و پایش مستمر عوامل موثر بر بهبود آن بسیار قابل توجه و تامل است. 

علاوه بر حسابرسان داخلی، مطالعه‌ی این رهنمود به همه‌ی مدیران منابع انسانی نیز توصیه می‌شود؛ چرا که حاوی نکات مفید و ارزشمندی جهت نظارت و پایش مستمر فرهنگ سازمانی برای ایشان است. 

متن کامل ترجمه‌ی این رهنمود توسط پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن حسابداران خبره منتشر شده و از این پیوند قابل دسترسی است. هم‌چنین، خلاصه این رهنمود نیز در قالب مقاله‌ای فشرده، در شماره 334 مجله حسابدار منتشر شده که آن را می‌توانید در این جا مطالعه کنید. 

پی‌نوشت یکم: متن کامل رهنمود حاوی چک‌لیست‌ها و مثال‌های عملی است که درک بهتر آن را میسر می سازد. 

پی‌نوشت دوم: بازتاب خبر انتشار این رهنمود در وبسایت مجله حسابرس، دوماه‌نامه‌ی تحلیلی، اطلاع‌رسانی و پژوهشی سازمان حسابرسی را نیز می‌توانید در این‌جا ببینید.